Sklep mięsny

Sklep mięsny to dobry pomysł na biznes, ponieważ Polacy spożywają mięso i wędliny w dużych ilościach. Często zamiast marketów wybierają sklepy mniejsze, gdzie ważnym elementem jest duży asortyment i jego świeżość. Takie sklepy z reguły mieszczą się pośród osiedli mieszkaniowych, na bazarach. Tam właśnie zakupy dokonujemy najczęściej z przyzwyczajenia i wybieramy te produkty, do których mamy największe zaufanie i do których się przywiązaliśmy. Liczy się dla nas bliskość sklepu i świeży, smaczny towar, nie odpowiadają już nam wędliny nafaszerowane różnymi konserwantami.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wędliny produkowane tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem starych receptur i te z segmentu luksusowych. Mimo panującego kryzysu gospodarczego, podniesieniu cen, wzrostu opłat za energię, wodę i surowiec, sprzedaż utrzymuje się na stabilnym poziomie. W tej zaistniałej sytuacji duża część społeczeństwa wybiera wędliny ze średniej półki cenowej, a producenci starają się odkrywać nowe smaki wśród wędlin tak by poszerzać zakres produktów.

Ten pomysł na biznes można zrealizować także w sieciach franczyzowych. Sieci te tworzą producenci mięs i wędlin. Obecnie popularna jest firma sprzedająca towary tradycyjne, zarejestrowana jako Bacówka Towary Tradycyjne. Taka umowa daje nam możliwość wejścia w gotową już sieć sklepów, które zapewnią nam aranżację sklepu, szkolenia, promocję, doradztwo i pomoc, sprawdzone jakościowo dostawy oraz możliwość zakupu wyposażenie w cenach konkurencyjnych. Franczyzodawca oferuje franczyzobiorcy rozpoznawalną markę, pomoc w działalności, a sklep realizuje narzucone wytyczne i cele określone przez franczyzodawcę. Od przyjmującego franczyzę wymaga się dużego zaangażowania i zapału do pracy.

Koszt, jaki musimy wydać na otwarcie takiego sklepu oscyluje w granicach 100 tysięcy złotych, co uzależnione jest od wielkości lokalu, wyglądu. Kalkulacje te wyliczone są dla marki Bacówka.  Koszty, które poniesiemy powinny zwrócić się po mniej więcej 2 latach, a rentowność naszego biznesu zauważymy po kilku miesiącach. Osoba, która zechce prowadzić taki sklep nie musi posiadać wykształcenia specjalistycznego, najważniejsze są chęci.

Ważna jak w każdym pomyśle na biznes jest jego lokalizacja. Miejsce, gdzie nie ma podobnych placówek byłoby idealne. Szukając jej pomyślmy o potencjalnych klientach, konkurencji i sile nabywczej. Warto uruchomić nasz pomysł na biznes w takim miejscu, gdzie zlokalizowane są inne sklepy spożywcze, by móc liczyć na klientów.

Na koszt tego biznesu składa się wyposażenie lokalu w wagę – do 1,5 tys. zł, ladę chłodniczą – ok.7 tys. zł, krajalnicę – do 3 tys. zł, kasę fiskalną – ok. 1,5 tys. zł, zakup towaru – do 3 tys. zł. i adaptacja pomieszczenia wraz z zapleczem  – ok. 50 tys. zł. Inwestycja ta może wynieść nas do około 70 tysięcy złotych. Do kosztów zaliczyć musimy także opłatę za wynajem lokalu pod sklep, media, płacę dla pracowników oraz towar – zamknie się w kwocie do 15 tys. zł.

W sezonie możemy się spodziewać dochodów w kwocie do 10 tys. zł. po odliczeniu kosztów funkcjonowania. Przy rozważaniu tego pomysłu na biznes należy pamiętać, że produkty mięsne i wędliny są specyficznymi produktami o krótkim okresie świeżości, dlatego ważne jest ich staranne przechowywanie. Istotnym elementem jest odpowiednie zaplecze, zabezpieczone sanitarnie, tak by warunki sprzedaży były higieniczne. Zaplecze powinno być dobrze wyposażone, gdyż tam będą przechowywane zapasowe produkty w agregatach chłodniczych lub w przypadku mniejszych sklepów w zamrażarkach i lodówkach. Wyposażenie sklepu możemy poszukać w Internecie, gdzie są oferty firm leasingowych sprzedających sprzęt używany.

Wykorzystajmy ladę chłodniczą nie tylko do przechowywania wyrobów, ale także do ładnej ekspozycji produktów mięsno-wędliniarskich. Dodatkową kwestią jest zakup maszynki mielącej mięso, pozwalającej zmielić mięso na prośbę klienta. Nie zapomnijmy także o nożach, tasakach i dobrej krajalnicy. Ważnym elementem wyposażenia zaplecza sklepu mięsnego są także sanitariaty, które przy sprzedaży mięsa zapewniają odpowiednie warunki higieniczne.

Sklep z wyrobami mięsnymi to specyficzna branża, ale jeśli zadbamy o dobrą jakość naszych produktów, świeżość i ładną ekspozycją z pewnością po niedługim czasie cieszyć się z sukcesów naszego pomysłu na biznes.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Sklep mięsny, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *