Sklep jubilerski
Biżuteria to towar luksusowy, na który zawsze znajdą się nabywcy, a ze względu na swą uniwersalność może stanowić prezent dla kobiety jak i mężczyzny. Kobiety dość często same udają się do sklepu jubilerskiego, by kupić to co sobie upodobały.
Jak w każdym interesie zaczynamy od biznesplanu, by potem znaleźć odpowiednią lokalizację, może to być galeria handlowa, centrum miasta, gdzie możemy liczyć na dużą klientelę. Zakup niezbędnego towaru do naszego sklepu może nas wynieść do kilkuset tysięcy złotych, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu sklepu. Ubezpieczając sklep i nabywając sejf, gdzie zdeponujemy towar po zamknięciu biznesu sprawi iż będziemy spać spokojniej. Szafa pancerna to kolejny z wydatków i wyniesie nas do 5000 złotych.
To, jaki towar będziemy sprzedawać w sklepie jubilerskim zależy od nas samych. Możemy się zdecydować na sprzedaż towaru zakupionego bezpośrednio w hurtowni bądź u producenta lub też nastawić się na sprzedaż produktów własnych, wykonanych samodzielnie.
To Poznań należy do miast, które stanowią zagłębie jubilerskie, tutaj swe siedziby mają tak znane marki jak APART, YES, Wojciech Kruk. Złoto najczęściej sprowadzane jest z Włoch, a srebro produkowane jest w Polsce.
Biżuteria należy do produktów, które kupowane są na wyjątkowe okazje, jako prezent na zaręczyny, komunię świętą lub inną okoliczność. Najwięcej biżuterii zbywa w miesiącu grudniu, dlatego istotne jest, by w tym miesiącu wprowadzić specjalne promocje i rabaty dla klientów, by nasza działalność gospodarcza utrzymała odpowiednią rentowność.
Produkty zakupione przez klienta posiadają specjalne oznakowanie, nadawane przez Urząd Probierczy – tzw. cecha probiercza. Na nas jako właścicieli sklepu jubilerskiego ciąży obowiązek upomnienia się o ocechowanie produktu, jeśli kupujemy go od innych sklepów. Produkty wytwarzane przez nas także muszą być ocechowane, jeśli korzystamy z takich metali szlachetnych jak złoto, platyna, srebro, iryd, pallad, osm, rod. Zasada ta nie odnosi się do historycznych wyrobów ani do platynowych i złotych wyrób, których masa nie przekracza 1 grama oraz srebra ważącego poniżej 5 gramów.
Każdy produkt zawierający metal szlachetny oznaczony jest próbą, następnie cechą probierczą. Koszt wykonania cechy zależny jest od rodzaju kruszcu i wagi wyrobu, droższe są platynowe i złote, tańsze srebrne (1gr złota – 1zł, 1 gr srebra – 0,1 zł). Urzędy probiercze często jednego dnia ocechowują wyroby, a wzory tych cech powinniśmy umieścić w miejscu widocznym dla klientów, także w razie kontroli sklepu przez urzędników. Nie wykazanie ich może nas kosztować mandat w kwocie do 500 złotych.