Sklep meblowy

Pomysłem na biznes może być uruchomienie własnego sklepu meblowego. Przed nami rysują się perspektywy wzrostu w tym segmencie handlu, ponieważ spełniamy czyjeś marzenia o piękniejszym domu.
Polska jest potężnym rynkiem eksportowym mebli, ale sporo jest jeszcze do nadrobienia na rynku wewnętrznym, który nie jest wysycony. Obecnie sklepy meblowe zauważają wzrost zysków, dlatego dobrze zaplanowany biznes może przynieść nam zwrot inwestycji.

Sprzedaż mebli dla nowego przedsiębiorcy może być trudną działalnością, ze względu na dużą konkurencję i rosnące wymagania klientów, dlatego dobrym rozwiązaniem może być franczyza. Ułatwi ona nam podjęcie pierwszych kroków i z pewnością będzie dla nas mniejszym obciążeniem finansowym. Na polskim rynku mamy do wyboru kilka z sieci franczyzowych, dla przykładu Abra S.A, posiadająca około 80 sklepów meblowych.

System franczyzowy oferuje nam biznesplan, szkolenia, ugruntowaną promocję, niższe ceny zakupu mebli. Korzystając z pełnych informacji wiemy już jakie meble wybrać na ekspozycję, które też najlepiej się sprzedają.
Przystąpienie do franczyzy to także obowiązkowe opłaty wstępne i opłaty bieżące. Przy planowym uruchomieniu sklepu meblowego niezwykle ważne jest sprawdzenie pozycji franczyzodawcy na rynku, jej sytuacji finansowej i wymagań, jakie musimy spełniać. Dobrze jest nawiązać kontakt z franczyzobiorcami z innych miast.

Jak w każdym interesie kluczowym czynnikiem sukcesu jest dobra lokalizacja, co odpowiada dobremu dojazdowi środkami komunikacji, parking, sąsiedztwo branżowych sklepów. Najlepszym lokalem byłby ten na parterze, ze względu na łatwy transport mebli na zaplecze, także powierzchnia powinna być na tyle duża, by ułatwić ekspozycję mebli i komfort przemieszczania się. Każda z sieci meblowych ma swoje preferowane minimalne powierzchnie, dla Abry S.A. Jest ok. 600 m2.

Istotnym czynnikiem dla klientów naszego sklepu meblowego jest czas dostawy zamówionych mebli. Umowa z franczyzodawcą daje nam możliwość korzystania z ich zaplecza meblowego, jest to o tyle ważne, że nie musimy posiadać wtedy własnego magazynu. Zadowolony klient to taki, który nie musi długo czekać na meble, warto to sprawdzić przy wyborze sieci franczyzowej.  Abra gwarantuje 24 godzinny czas oczekiwania na zamówione meble.

Dla klienta oprócz szybkiego realizacji dostawy ważne są także inne dodatkowe udogodnienia jak bogata oferta mebli, akcje promocyjne, gwarancja na meble, zakupy ratalne, usługa transportowa, programy lojalnościowe.
Dla klienta zakup mebli jest nadal dużym wydarzeniem, dlatego oczekuje on od sprzedawcy porady przy wyborze kolorystyki, odpowiedniego materaca, warto w tym względzie posiadać przeszkolonych sprzedawców.

Koszty uruchomienia sklepu meblowego zależą od różnych czynników, jak wybranego systemu franczyzowego, oferty produktowej z cenami, stanu lokalu, wysokości czynszu. Średnia cena może wahać się od 100 do 500 tys. złotych.

Dołączając do sieci Abra musimy liczyć się z wydatkiem 150 tys. zł. i zawiera ona wyposażenie i dostosowanie lokalu do standardów sieciowych, oznakowania zewnętrzne
i wewnętrzne. Przystąpienie do znanej sieci daje nam wsparcie marketingowe, ofertę katalogów produktowych, reklamę lub stronę internetową. Otwierając na własny rachunek sklep musimy liczyć sami na siebie.

Przychody na jakie możemy liczyć będą zależne od lokalizacji sklepu, potencjału zakupowego, którym dysponuje miasto, konkurencją i od zaangażowania samego właściciela. W sieci Abra minie ok. 1,5 roku zanim dorobimy się zwrotu z poniesionej inwestycji, w przypadku innych sieci czas może być dłuższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *