Sklep monopolowy

Czy sklep monopolowy to dobry pomysł na biznes? Spróbujmy przeanalizować warunki, które musimy spełnić by go otworzyć.
Najważniejsze jest stworzyć biznesplan i zorientować się co do rynku lokalnego, wszystko dokładnie policzyć i przystąpić do dalszych czynności.
Na wstępie musimy założyć działalność gospodarczą, gdzie jako punkt handlowy wpisujemy zakupiony lub wynajmowany przez nas lokal. By legalnie funkcjonować musimy przejść kontrolę Sanepidu, który pobierze próbki wody. Po pozytywnym wyniku badań Sanepid nawiedza nas ponownie i kontroluje lokal. Po tej kontroli sporządzony zostaje protokół, który pozwala nam prowadzić sprzedaż alkoholu w lokalu.

Kolejnym niezmiernie ważnym krokiem jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Wniosek składamy we właściwym urzędzie gminy, dla naszej lokalizacji. Do wniosku dołączamy dokumenty, które potwierdzą prowadzenie przez nas działalności gospodarczej, akt stwierdzający prawo do lokalu i protokół z kontroli Sanepidu.
Gdy zdobędziemy zgodę, możemy otwierać nasz sklep monopolowy. Pamiętajmy, że liczba zezwoleń jest ograniczona co do danego obszaru i jest ustalana przez radnych. Niektóre z dzielnic objęte są limitem na sklepy sprzedające alkohol powyżej 18%. Możemy wyróżnić 3 typy zezwoleń: sprzedaż alkoholu do 4,5% i piwa, do 18 % i > 18%.

Wszystkie zezwolenia, które musimy zdobyć to będzie dla nas wydatek rzędu 3200 zł. Prowadząc w ciągu kolejnych lat sklep opłata ta będzie zależna od uzyskiwanego przez nas obrotu. Pierwsza uzyskana koncesja ważna jest 2 lata, po tym okresie ponownie musimy się o nią ubiegać, ale wtedy już otrzymujemy ją na okres 10 lat.
Asortyment, który chcemy wprowadzić do sklepu powinien być uzależniony od profilu klientów, lokalizacji, co poprzedzamy badaniem rynku. Marża na słabszych alkoholach – piwie, tanich winach jest duża, ale zastanówmy się czy chcemy by nasz sklep odwiedzany był przez specyficzną grupę klientów.

Ten pomysł na biznes charakteryzuje się tym, że generuje największy ruch w dni wolne od pracy, święta, dlatego należy wziąć pod uwagę, że wtedy będzie to dla nas okres najbardziej pracowity. By nasz sklep był konkurencyjny w stosunku do hipermarketów i innych podobnych sklepów z pewnością niezbędne będzie przedłużenie jego otwarcia do 24h na dobę.
Dobre prowadzenie sklepu monopolowego to ciągła kontrola zamówień, skuteczny system monitoringu, wszystko spowodowane dużym obrotem towaru. Musimy mieć na uwadze fakt, że w sklepie takim bardziej prawdopodobna jest kradzież, dlatego warto mieć dobry nadzór lub pracowników, którym możemy ufać. Niezbędnym rozwiązaniem jest także posiadanie programu komputerowego, który we współpracy z drukarką fiskalną kontroluje na bieżąco dostawy i rozlicza kasy.

Sklep monopolowy to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Pamiętajmy, by uczulić pracowników na zasadę kontroli sprzedaży alkoholu nieletnim tak, by nie utracić zezwolenia i nie narazić się na zamknięcie sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *