Salon optyczny

Dzisiejsze czasy obfitują w ogrom pracy przy komputerze. To wynik z profilu naszej pracy, ale też tego, że sporo dzieci niekontrolowanie długo przesiaduje przed komputerem. To sprawia, że mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Trzecia część społeczeństwa ma problemy wzrokowe i tutaj może przyjść z pomocą salon optyczny, który otworzymy jako nasz pomysł na biznes. Nie mając medycznego wykształcenia pozostaje nam takie rozwiązanie. Salon ten nie wymaga od nas wielu kwalifikacji, ale z pewnością dużego zaangażowania.

Klienci dość często proszą, by optyk pomógł im wybrać kolor soczewek, oprawek i wtedy możemy zaprezentować mu modne i odpowiadające mu okulary. Zakup okularów także dyktowany jest aktualnie panującą modą. Po sezonie możemy obniżyć ich ceny i zaproponować wyprzedaż. W realizacji tego pomysłu na biznes powinniśmy pamiętać o kilku punktach, które będą niezmiernie ważne. Pierwszym z nich jest lokalizacja, a ta najlepsza jest w centrum lub w centrum handlowym.

Przy dobrym punkcie komunikacyjnym możemy liczyć na wielu klientów. Reguła jest taka, iż klient wybiera ten salon, który jest najbliżej jego miejsca zamieszkania, centralny punkt przyciąga jeszcze zakupami w innych sklepach. Nasz salon optyczny zyska na atrakcyjności, jeśli współpracować będziemy z okulistą , który na miejscu oceni nasz wzrok i zdiagnozuje wadę. Takie rozwiązanie jest idealne dla klienta, bo na miejscu zakupi wymagane szkła i dobierze akcesoria, a my zdobędziemy kolejnego klienta. Pamiętajmy, że aby nasz salon był polecany innym musimy indywidualnie podchodzić do klienta i profesjonalnie go obsługiwać, co wiąże się z posiadaniem dobrych pracowników.

Nasz zespół powinien liczyć okulistę, sprzedawcę i szlifierza optyka. Kolejnym istotną rzeczą jest bogaty asortyment, tak by znalazły się w nim i produkty przeznaczone i chętnie kupowane przez młodych oraz klasyczne dla starszych. Ważne jest, byśmy wraz towarem szli z duchem czasu, ale nie zapomnieli tych, którzy wolą standardowe oprawki. Założenie salonu optycznego nie jest tanim biznesem, ale biorąc pod uwagę zainteresowanie salonami możemy liczyć na szybki zwrot zainwestowanej gotówki.

Do niezbędnego wyposażenia należy autorefraktometr, który bada komputerowo ostrość wzroku, frontokometr – mierzący moc soczewki, foropter – badający wadę wzroku i dobierający szkła, oftalmoskop – badający dno oka, ciśnieniomierz, wziernik, termometr mierzący ciśnienie wewnątrzgałkowe, lampa szczelinowa, rzutnik, kaseta okulistyczna, optotypy. Wyposażyć musimy także naszą pracownię optyczną, która posiadać powinna dioptromierz, nagrzewnicę, centroskop, wiertarkę, rowkarkę, polaryskop, urządzenie obrabiające i szlifujące szkła, szczypce, polerki, pincetki, uchwytki, sprzęt BHP. Pełne wyposa…żnie pracowni i salonu może nas wynieść, w zależności od tego czy zdecydujemy się na sprzęt nowy czy używany, od 60 do 200 tysięcy złotych.

Klient korzystający z naszego salonu powinien mieć bogaty wybór oprawek w szerokim zakresie cenowym, gdyż zdarza się często iż wymagający klient nie patrzy na cenę, ale na wygląd oprawek. Warto zakupić także okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – tutaj za parę zapłacimy od 100 do 200 złotych. Koszt szkieł to średnio 25 złotych, nasz salon powinien posiadać je w liczbie dwóch tysięcy sztuk, także okularów przeciwsłonecznych. Akcesoria optyczne wyniosą nas około 10 tysięcy złotych, soczewki do 15 tysięcy złotych. Wynajęcie miesięcznie lokalu liczącego 100mkw to koszt 6 tysięcy złotych, koszty utrzymania do 5 tysięcy oraz pensja dla personelu (3-4 osobowego) do 15 tysięcy złotych miesięcznie.

Gdy pozyskamy zainteresowanie klientów możemy pomyśleć także o opcji internetowej naszego salonu. Zabiegane osoby nie mają czasu na wizytę w salonie i przymierzenie oprawek, sklep internetowy da im szansę zamówienia ich bez wychodzenia z domu. Rozkręcając nasz pomysł na biznes najlepszą reklamą będzie ta tradycyjna i nie zapomnijmy o dobrym oznakowaniu salonu tak by był widoczny dla klientów. Reklama w gazecie lokalnej z podaniem informacji o godzinach otwarcia wraz z kontaktem do naszego salonu także będzie przydatne w rozpowszechnieniu naszej działalności.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *