Pensjonat

Polska pragnie stać się znaczącym państwem jeśli chodzi o dziedzinę turystyki. Nasze położenie daje ku temu solidne podstawy i sprawia, że możemy odgrywać dużą rolę w tym zakresie. Nadal jednak ten sektor w gospodarce jest mało doceniany czy to wśród biznesmenów czy rządzących.

Otwarcie pensjonatu może być dobrym pomysłem na biznes. By zainaugurować działanie pensjonatu należy przyjrzeć się przydatnym informacjom. Na samym początku powinniśmy nakreślić biznesplan naszej inwestycji, zbadać dokładnie rynek, wyliczyć koszty. Warto zadać sobie pytanie czy nasz pensjonat ma funkcjonować w trybie całorocznym czy tylko sezonowym. Decyzja ta jest istotna, gdyż możemy spodziewać się wtedy przypuszczalnego obłożenia miejsc. Jeśli obłożenie miejsc będzie na poziomie 40% dostępnych, to nie ma co liczyć na wielkie zyski, a raczej pewne bankructwo. Niezbędne jest sprawdzenie lokalnego rynku pod względem konkurencji, jaki standard, ceny  i usługi oferują.

Nie kopiujmy pomysłów już zaproponowanych przez inne pensjonaty, gdyż nie będą one przyciągały klientów. Należy skupić się na kliencie, który oczekuje od nas promocji, specjalnych ofert. Wyjście naprzeciw potrzebom turysty to także wiedza na temat tego, jakie pobyty sprzedają się najlepiej w naszej okolicy, tak być sprostać jego oczekiwaniom. Istotne jest także określenie grupy docelowej naszego pensjonatu, czy zależy nam na klientach w średnim wieku i tych starszych, czy osoby samotne czy rodziny.

Dodatkowym elementem przyciągającym do pensjonatu będzie usługa medyczno-sanatoryjna. Możemy wejść we współpracę z placówkami medycznymi oferującymi tego typu usługi lub wykonywać je sami. Do standardów zaliczamy odnowę biologiczną i SPA, jednak należy podkreślić iż jest to minimum usług i nie zawsze wystarczy by przyciągnąć klientów.
Kolejną ważną kwestią jest sprawa gastronomii. Możemy współpracować z firmami cateringowymi lub zdecydować się na prowadzenie jej samodzielnie. Pozostaje nam także do rozpatrzenia współpracy z firmami, które zajmują się transportem, logistyką i zaopatrzeniem

Ten pomysł na biznes czyli własny pensjonat nie osiągnie sukcesu, jeśli nie będziemy posiadać odpowiedniego personelu. Warto zatrudnić fachowców, których  poszukiwanie może okazać się trudnym wyzwaniem, gdyż większość pracuje u konkurencji, w sanatoriach, pensjonatach, domach wczasowych. Kiepski, niesprawdzony personel nie przyciągnie nam klientów, a raczej będzie generował zyski. Studenci mimo, że znają obce języki, to często są niesumiennymi pracownikami, bez doświadczenia, co może zirytować tych najbardziej wybrednych klientów. Ściągnięcie pracowników mieszkających w innym mieście jest nieopłacalne ze względu na wysokie koszty zakwaterowania.

Pamiętajmy, by gości odwiedzających nasz pensjonat ujmować wysoką jakością usług, dla których będą w stanie zapłacić wysoką cenę.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

One thought on “Pensjonat

 • 18 sierpnia 2011 o 15:25
  Permalink

  To dobry pomysł na biznes zwłaszcza, że hotele i restauracje ostatnimi czasy bardzo dobrze prosperują. W internecie można znaleźć wiele ciekawych i niedrogich projektów tego typu budynków http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_weselnych.php . Warto też rozejrzeć się za dotacjami.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *