Szkoła narciarska
Zima nadal trwa, a wraz z nim prężną parą działa sezon narciarski, a dla nas jest to czas, kiedy możemy się zastanowić nad uruchomieniem własnego biznesu pod nazwą szkółka narciarska. Jest to przedsięwzięcie z serii kosztownych, bo wymagających sporych pieniędzy na marketing i zatrudnienie wykwalifikowanych instruktorów.
Nasz zyski z tej działalności zależą od warunków pogodowych zimą. Narciarstwo w ostatnich latach stało się bardziej popularne, już coraz więcej małych dzieci szusuje na stokach i chce się nauczyć jeździć. Warto tak przedstawić swoją ofertę, by zachęcić rodziców by zapisywali swe dzieci do naszej szkółki. Sezon narciarski trwa wszakże kilka miesięcy, ale nie oznacza to iż nasz biznes nie będzie opłacalny.
Założenie szkółki narciarskiej nie jest obwarowane tym, że może ona istnieć tylko i wyłącznie w górach, także w innych miastach, gdzie istnieje stok narciarski możemy o tym pomyśleć. Szkołę taką może założyć każdy, ale ze względów bezpieczeństwa ważne jest, by posiadała ona licencję, nadawaną przez Polski Związek Narciarski, co z pewnością zaświadczy o wysokiej jakości naszych usług i bezpieczeństwa uczących się. Nie obędzie się bez zarejestrowania naszego pomysłu na biznes, czyli krótko mówiąc zakładamy działalność gospodarczą, po czym uzyskujemy licencję, którą nabywamy w stowarzyszeniu grupującym trenerów i instruktorów narciarskich.
Wyróżniamy szkołę narciarską typu A, gdzie prowadzone są szkolenia podstawowe oraz typu A i B, gdzie szkolona jest przyszła kadra instruktorów. Licencję otrzymujemy na sezon i należy pamiętać, by wniosek o jej przyznanie złożyć najpóźniej do końca czerwca, do komisji zajmującej się licencjonowanymi szkołami narciarskimi. Do składanego wniosku dołączamy kopię zarejestrowania działalności oraz dane tych instruktorów, których chcemy zatrudnić.
Otrzymanie przez naszą szkołę narciarską licencji zmusza nas do przestrzegania wielu obowiązków, a główne z nich to przede wszystkim zabezpieczenie sprzętu i terenu, merytoryczna odpowiedzialność kierownika wyszkolenia za jakość nauki jazdy, zatrudnienie tylko uprawnionych instruktorów ich ciągłego doszkalania i kontroli ich pracy, przesyłanie sprawozdań za prowadzoną działalność do Komisji Licencjonowanych Szkół Narciarskich.
Koszty na uruchomione takiej działalności różnicują się gdy będziemy ją prowadzić samodzielnie czy zatrudniając osoby. Do podstawowych należeć będą opłaty za wydzierżawienie siedziby i jej urządzenie, zakup sprzętu, reklama firmy – strona internetowa, licencja. Realizując ten pomysł na biznes warto pomyśleć o zakupie busa do rozwożenia kursantów na stoki narciarskie, kiedy skala prowadzenia szkółki narciarskiej będzie większa.
Oczywiście nie każdą ze szkół stać na własny stok, dlatego należy doliczyć do kosztów także opłaty za bilety na wyciągi. Przy dobrym sezonie zimowym nasze nakłady na szkołę mogą się zwrócić. Koszty prowadzenia tej działalności wzrosną przy zatrudnieniu instruktorów, ale zważywszy na duże zainteresowanie narciarstwem możemy liczyć na ciągły popyt na nasze usługi szkoleniowe.