Antykwariat

Antykwariat z używanymi podręcznikami to dla jednych szansa na zakup podręczników w niższej cenie, a dla nas może to być ciekawy pomysł na biznes. Aby jednak zdecydować się na uruchomienie tego typu działalności, powinniśmy dobrze przemyśleć i jego lokalizację i docelowych klientów.

Warto ulokować swój biznes w mieście studenckim, gdzie mamy szansę na częste odwiedziny studentów i innych zainteresowanych literaturą. Koszty umiejscowienia antykwariatu w centrum miasta będą dużo wyższe niż na przykład z dala od niego. Najlepszą lokalizacją będzie ta przy bocznej uliczce, wtedy możemy liczyć na niższy czynsz, ale zadbajmy by być w pobliżu ośrodków akademickich.

Studenci dość oszczędnie gospodarują swoim budżetem, dlatego możemy liczyć, że odwiedzą nasze miejsce. Zdajmy sobie sprawę, że to głównie studenci będą naszymi klientami, ale też odzwierciedlijmy w naszej ofercie podręczniki dla licealistów i gimnazjalistów. Jeśli swój antykwariat prowadzić będziemy w mniejszej miejscowości, wtedy będzie on odwiedzany przez licealistów i gimnazjalistów, ze względu na brak drugiego takiego w najbliższej okolicy. Najważniejszym bodźcem, dla którego chcemy by nasz antykwariat był chętnie odwiedzany to bogata oferta podręczników, wystrój miejsca jest tu czynnikiem drugoplanowym.

By nasza działalność została zauważona powinniśmy zadbać o właściwą jej promocję,  w najbliższym otoczeniu sklepu możemy zawiesić specjalne bannery i plakaty, które spełnią funkcję informacyjną. Wyposażenie lokalu, gdzie założymy antykwariat będzie zależne od standardu jaki chcemy mieć. O kosztach decydują też powierzchnia sklepu i materiały potrzebny do rozruchu działalności, jak kasa fiskalna i regały. To wyposażenie może nas kosztować do ok. 15 tysięcy złotych.

Poza wyposażeniem musimy zakupić niezbędny towar czyli książki, bo ilość posiadanych przez nas podręczników z pewnością nie wystarczy do otwarcia antykwariatu. O zakupie podręczników należy pomyśleć do miesiąca przed otwarciem. Ważne jest, byśmy zorientowali się trochę jaki podręczniki i tytuły cieszą się dużym powodzeniem tak, by kupić właśnie jako pierwsze.

Obecnie antykwariaty to nie tylko miejsca, gdzie można kupić stare używane podręczniki, ale też zaopatrzyć się w audiobooki, programy komputerowe, filmy, edukacyjne. Jeśli już nabędziemy odpowiednią ilość towaru, nie zarzucajmy skupu  lecz ciągle dokupujmy nowe pozycje. Gdy już zakupimy podręczniki, obliczmy marże tak, by działalność ta była opłacalna.

Najlepszymi pracownikami antykwariatu będą studenci, gdyż z racji swojego statusu doskonale znają potrzeby innych studentów – klientów, a też ich wymagania co do pensji nie będą zbyt wygórowane. Liczba zatrudnionych pracowników będzie zależna od godzin i dni, w których antykwariat będzie otwarty. Powierzchnia lokalu i bogactwo asortymentu także będzie decydować o liczbie pracowników. Miesięczne koszty naszej działalności mogą wynieść wraz z samym startem do około dwudziestu tysięcy złotych.

Koszt założenia antykwariatu będzie się wahał w zależności od warunków lokalowych, wyposażenia, dlatego dość ciężko jest nakreślić ogólne koszty otwarcia tego rodzaju biznesu. Patrząc na działalność innych antykwariatów można dowieść, że rynek przyjmie kolejną miejsce, gdzie używane podręczniki będą się cieszyć dużą popularnością.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *