Apteka
Apteka jako pomysł na biznes może generować dla nas całkiem spore zyski. Problemy ze zdrowiem dotykają każdego z nas i są nieodłącznie związane z naszym życiem. Na leki i farmaceutyki zmuszeni jesteśmy wydawać sporo pieniędzy.
Jak w każdym pomyśle na biznes ważny jest dobrze opracowany biznesplan. Kolejnym elementem jest wybór miejsca i lokalu, gdzie nasza apteka będzie funkcjonować. Ważne jest by zlokalizować ją w bliskości szlaków komunikacyjnych, co sprawia iż będą trafiać do nas klienci w czasie swej wędrówki. Dobrym miejscem jest także sąsiedztwo gabinetów, przychodni lekarskich, centrów handlowych, osiedli. Miejsce do parkowania oraz odpowiednia wielkość lokalu także mają ogromne znaczenie, najlepiej jeśli powierzchnia naszej apteki będzie miała przynajmniej 80 mkw.
Do otwarcia apteki może przystąpić każdy biznesmen, który nie prowadzi żadnej hurtowni farmaceutycznej. Jeden przedsiębiorca może posiadać do 1% aptek w województwie.
Założenie apteki wiąże się z wypełnieniem dość dużej ilości dokumentów.
Po rejestracji działalności składamy wniosek o zezwolenie na prowadzenie naszej apteki na ręce Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Farmaceutycznej. Wniosek składamy na odpowiednim formularzu, potrzebujemy także załączniki, które określa Prawo farmaceutyczne i ustawa wraz z rozporządzeniami wykonawczymi.
By prowadzić aptekę na stanowisku kierownika powinniśmy zatrudnić magistra farmacji, która ma prawo do wykonywania zawodu, przynajmniej 5 lat stażu zawodowego lub specjalizację w zakresie farmacji. Po złożeniu dokumentów następuje ich weryfikacja, a inspekcja przychodzi do naszego lokalu z wizytacją. Dodatkowo musimy uzyskać rekomendację samorządu aptekarskiego czy spełniamy określone wymogi. Zezwolenie otrzymane na prowadzenie apteki jest bezterminowe, a jedyny warunek to uruchomienie apteki w ciągu 3 miesięcy od jego otrzymania. Kolejne dokumenty potrzebne są do złożenia w NFZ, gdzie uzyskamy zgodę na sprzedaż niektórych leków refundowanych.
Poza farmaceutą w naszej aptece mogą być zatrudnieni stażyści, technicy stażyści, studenci farmacji odbywający praktyki zawodowe. Koszt otwarcia apteki wyniesie nas do ok. 200 tys. zł. Ta cena obejmuje wynajem lokalu, zakup towaru i sprzętu. Ważne jest byśmy przed zakupem towaru sprawdzili hurtownię farmaceutyczną, by dobrze poznać możliwości zamawiania, czas realizacji zamówienia, liczbę dostaw itp.
Możemy do naszej oferty dorzucić inne metody na sprzedaż leków, które przyciągną klientów jak dowóz leków do pacjenta, program lojalnościowy, wydłużone godziny otwarcia. Możemy tu posłużyć się inwencją i w aptece zrobić stanowisko do pomiaru ciśnienia, automat z wodą, miejsca do siedzenia. Dobra strona internetowa apteki z pewnością będzie pomocna w promocji apteki. Klient wchodząc do apteki powinien ją zapamiętać i chcieć do niej wrócić, a w farmaceutach widzieć troskę o niego.
Apteka to pomysł na biznes, który nie tylko wymaga sporej gotówki, ale także wysokiego zaangażowania.