Agencja pośrednictwa pracy
Czy agencja pośrednictwa pracy jest dobrym pomysłem na biznes? Można się o tym przekonać próbując rozwinąć działalność w tym sektorze.
Nasz rynek pracy jest dość specyficzny, ponieważ bezrobocie jest wysokie, a i tak nie można znaleźć wykwalifikowanych i chętnych pracowników w niektórych dziedzinach. Część Polaków ciągle szuka pracy poza granicami kraju. Obecnie sytuacja wydaje się dość ustabilizowana, gdyż pracodawcy dysponują szeregiem elastycznych umów o pracę. Agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy może być wyspecjalizowana w pracy dla studentów, pracy zagranicznej, sezonowej i wielu innych rodzajów.
Jak w każdej branży i tu także ważne są kontakty, które będą decydowały do jakich pracodawców będziemy wysyłać osoby szukające pracy. Od kontaktów zależą między innymi opłaty, które dane biuro pobiera za pośredniczeniu w poszukiwaniu pracy. Wiedzę o wolnych miejscach do pracy najłatwiej jest czerpać od osób, które już w danej branży pracują i tak na przykład osoby, które wyemigrowały już na tyle znają lokalne rynki pracy, by móc polecać zatrudnienie innym, pobierając przy tym niedużą opłatę.
Pośrednictwo pracy w swym istnieniu podobne jest do agencji nieruchomości i infrastruktura biura nastawiona jest na podobne elementy techniczne jak komputer z łączem internetowym, telefon i niezbędne sprzęty biurowe. Możemy zaaranżować także miejsce w biurze, gdzie będziemy przyjmować petentów – pracobiorców, ale nie jest to niezbędne. Strona internetowa naszej agencji jest elementem opcjonalnym, zdecydowanie ułatwia ona pracę przy dużej ilości klientów. Decydując się na oferowanie pracy zagranicznej dobrym rozwiązaniem będzie możliwość korzystania z własnych środków transportu lub ich wynajęcia.
Nasza agencja pracy będzie pośredniczyć w kontakcie między pracodawcą i pracobiorcą i od nas zależy od której ze stron za skojarzenie będziemy pobierać prowizję w zamian za usługę. Prowizja może polegać na opłacie jednorazowej od nawiązanego stosunku pracy lub okresowych płatności uzależnionych procentowo pd wynagrodzenia przyszłego pracownika. Ustalając opłaty musimy wziąć pod uwagę na ile dobrze znamy branżę, w której działamy.
Ten pomysł na biznes jest ofertą dla osób, które dobrze znają branżę lub już w niej trochę pracują i ze względu na dużą mobilność rodaków za granicą w poszukiwaniu pracy, może nam przynieść dochody. Warto podkreślić także fakt, że coraz częstsze jest, że pracodawca ma konkretne oczekiwania w stosunku do określonych cech, które chce widzieć u swego pracownika. Własna agencja pośrednictwa pracy daje także możliwość w kreowaniu swej polityki, która odzwierciedla się w samej strategii pośrednictwa jak i potencjalnych źródłach zysku przez pobierane opłaty.
Sporym wyzwaniem będzie dla nas konieczność inwestycji w prawne umocowanie umów, które będą zawierane między pracodawcą i potencjalnymi pracownikami przy wyrobieniu sobie stabilnej marki na gruncie pośrednictwa pracy. Działając na rynku pracę mamy szansę nawiązać stałą współpracę z kontrahentami – pracodawcami. Otwarcie dla Polaków nowych rynków pracy – pozaunijnego i niemieckiego jest także dla naszego biura możliwością zdobycia większej ilości ofert pracy, zyskując na pozytywnym rozgłosie. Decydując się na realizację tego pomysłu na biznes należy rozważyć wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na naszą przyszłą działalność.