Hodowla psów
Czy hodowla psów może być dobrym pomysłem na biznes, z pewnością nie jest to sprawa łatwa do prowadzenia i jest to zajęcie dla tych, którzy psy kochają i mają w stosunku do nich duże pokłady cierpliwości, dlatego przy dużej hodowli nie ma czasu na pracę zawodową, gdyż hodowla pochłania cały nasz czas. Spodziewane zarobki zależą od rasy, na którą się zdecydujemy i wielkości naszej hodowli. Często zdarza się, że w danej hodowli hodowanych jest więcej niż jedna rasa.
Przygotowanie do hodowli psów to poważna sprawa, ponieważ wraz z założeniem hodowli spoczywa na nas odpowiedzialność za psy. Najtrudniejszym okresem jest ten po urodzeniu się szczeniąt, wtedy musi wykazać się dużą dyspozycyjnością, cierpliwością, by zadbać o zdrowie naszych zwierząt i ich bezpieczeństwo. Musimy mieć na względzie to, iż nie zawsze sprzedamy wszystkie szczeniaki, a wtedy musimy się zaopiekować nimi czasem przez całe życie.
Warunki hodowlane to może być zarówno dom jednorodzinny jak i większy teren gdzie będą mogły się wybiegać, jeśli mamy taki do dyspozycji, ważny przy rasach, które są duże. Psy są wymagające, potrzebują dużo spacerów, a ich wychowanie to dużo poświęconego im czasu i pracy. Początki hodowli psów to zaznajomienie się z rasami, odwiedzenie wystaw, kontakt z innymi hodowcami. Wybór rasy przeznaczonej do hodowli powinien być zschynronizowany ich charakterem z naszym charakterem. Początkowo warto mieć tylko jednego pieska, bo na nim będziemy się uczyć wszystkiego co potrzebne przy hodowli większej ilości, a przede wszystkim będziemy zdobywać doświadczenie.
Naszą działalność powinniśmy zarejestrować w Polskim Związku Kynologicznym i tam też udajemy się po zakup psa, gdzie dowiemy się też jakie procedury powinniśmy spełnić przy rejestracji psa i innych badaniach. Przy przygotowaniu psa do wystawy także ten Związek będzie przydatny, na wystawach mamy szansę pokazać swego psa i zwiększyć jego wartość przez zdobyte nagrody. Suka nagrodzona na wystawie to szansa dla nas na znalezienie dobrego reproduktora i zwiększenie hodowli. Przy wyborze rasy do hodowli możemy się kierować wieloma kryteriami jak sposobem pielęgnacji psa – psy krótkowłose czy też długowłose. Oczywiście możemy kierować się także charakterem psa.
Koszty, które musimy ponieść rozpoczynając hodowlę zależą od wielkości hodowli, wtedy rosną koszty zakupu pokarmu, które mogą rosnąć nawet do tysiąca złotych miesięcznie, powinna to być dobra karma, by psy wyglądały zdrowo i zadbanie. Pamiętać musimy także o obowiązkowych szczepieniach, wizytach weterynaryjnych. Posiadanie szczeniaków wiążę się z ich zaszczepieniem i badaniem weterynarza, także w wytatuowaniem i zapewnieniem rodowodowej metryki.
Będąc członkiem Polskiego Związku Kynologicznego musimy liczyć się z opłatami rocznymi rzędu 60 złotych i opłatami przy wystawianiu psów na wystawach, do 100 złotych, nie licząc kosztów dojazdu. Cena, którą możemy uzyskać za sprzedaż psa zależna jest od jego rasy oraz od jego predyspozycji do zdobycia nagród na wystawach hodowlanych. Dość trudno jest wycenić ile za rasę psa dostaniemy, są rasy płatne w granicach kilku tysięcy złotych i kilkuset złotych.
Warto zainwestować w odpowiednią jakość swej hodowli tak, by móc liczyć na wysokie ceny przy sprzedaży szczeniąt czy psów. Z pewnością hodowla psów to pomysł na biznes dla osób kochających zwierzęta, mających dużo cierpliwości i zapału do pracy z nimi. Przy takiej hodowli możemy liczyć na odwzajemnioną miłość naszych podopiecznych.