Pożyczka od osoby prywatnej?
Z kredytów i pożyczek korzysta naprawdę wiele osób. Dawniej takie działanie było wyłącznie domeną banków, jednak obecnie na rynku finansowym funkcjonują także inne podmioty, które w zgodzie z prawem zajmują się kredytowaniem. Osobnym rozwiązaniem są także pożyczki od osoby prywatnej. Co to za rozwiązanie i jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Alternatywa dla pożyczek instytucjonalnych
Mało znanym i upowszechnionym dotąd rozwiązaniem jest pożyczka od osób prywatnych. Tego typu zobowiązanie zaciągane jest u osoby prywatnej, która nie zajmuje się zawodowo i formalnie prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie kredytowania.
Decyzja o pożyczeniu środków finansowych od osoby prywatnej niesie ze sobą określone konsekwencje, jednak dla wielu osób jest ostatnim sposobem na pozyskanie niezbędnych środków finansowych. Zawierana umowa regulowana jest prawem, obowiązują bowiem zapisy umieszczone w kodeksie cywilnym. Tego typu rozwiązanie z jednej strony jest dość ryzykowne, ponieważ nie obejmują go zasady prawa bankowego, ani kredytu konsumenckiego, co pozostawia kredytodawcy dość dużą dowolność w ustalaniu warunków pożyczki. Często takie zobowiązania udzielane są na wysoki procent. Osoba udzielająca pożyczki musi być właścicielem środków, których dotyczy zawierana umowa. W przypadku niewielkich sum, do 500 zł, umowa nie wymaga formalizowania. Jednak jeśli kwota jest wyższa, konieczne jest pisemne sporządzenie umowy. W takiej sytuacji umowa powinna zawierać określone w prawie elementy, w szczególności – wysokość udzielonej pożyczki, wysokość oprocentowania, prowizję, jeśli strony zdecydują się na nią, a także ewentualne kary umowne za nieterminową spłatę poszczególnych rat oraz sposób zabezpieczenia interesu pożyczkodawcy, gdyby zobowiązanie nie było spłacane.
Pożyczka od osoby prywatnej – formalności
W odróżnieniu od banków i instytucji pozabankowych, pożyczkę od osoby prywatnej uzyskać jest zdecydowanie łatwiej. Dlaczego? Pożyczkodawcy również zależy na udzieleniu kredytu, gdyż jest to dla niego zarobek. Takie podejście sprawia, że formalności ograniczone są do absolutnego minimum, czyli ustalenia akceptowanych przez obie strony warunków umowy. W takiej sytuacji nie są wymagane zaświadczenia o dochodach. Jedyną formą zabezpieczenia interesu pożyczkodawcy jest ustalenie przedmiotu zabezpieczenia.