Agencja ubezpieczeniowa

Chcąc założyć agencję ubezpieczeniową musimy rozpocząć od zarejestrowania działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Większość agencji działa jednoosobowo.
Bycie agentem wymaga spełnienia wielu warunków, przede wszystkim musimy posiadać zdolność do czynności prawnych, być osobą niekaraną, z minimum średnim wykształceniem oraz odbyć odpowiednie szkolenia. Pierwsze ze szkoleń ogólnych zapoznaje nas z wiedzą  i zagadnieniami o ubezpieczeniach, rynku, prawie.

Drugie szkolenie produktowe obejmuje zakres wiedzy specjalistycznej o produktach ubezpieczeniowych, które mają do zaoferowania konkretne firmy,z którymi przyjdzie nam podjąć współpracę. Oba szkolenia organizowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, z reguły są one bezpłatne lub kosztuję do 200 złotych. Po zakończeniu szkoleń możemy już podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową i zaczynać własną działalność.

Przy podpisywaniu umowy z firmą ubezpieczeniową musimy posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej, kopię dowodu osobistego, zaświadczenie o niekaralności oraz dokument rejestrowy firmy.
Jeśli myślisz o tym interesie, warto byś posiadał prócz wymienionych wyżej warunków także cechy charakteru, które pomogą ci w tej działalności jak solidność, odpowiedzialność, uczciwość i łatwość komunikacji.

Na początku istnienia biznesu, nie jest wymagany własny lokal, gdyż praca ta cechuje się częstymi wyjazdami i wizytami u klientów, w agencji ubezpieczeniowej. Lokal to kolejny punkt rozwoju firmy, jeśli planujemy zatrudnić pracownika, pracować ze wspólnikiem. Ważna kwestia dotycząca lokalu to jego usytuowanie. Gdy myślimy o akwizycji, wtedy lepiej jeśliby nasz lokal był w miejscu, gdzie będzie na te usługi zapotrzebowanie – osiedla, centrum miasta, galerie handlowe, ruchliwe ulice. Pomyślmy także o możliwości parkowania aut – oględziny aut to częsta praca agenta od ubezpieczeń samochodowych.

Podjęcie współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym powinno nastąpić w drodze bezpośredniego kontaktu – jest to najprostsza i najbardziej efektywna metoda lub przez inną multiagencję ubezpieczeniową.  Multiagencje oferują swym agentom dobre warunki współpracy i zapewniają dostęp do szeregu ich produktów, także różnych ubezpieczycieli. Oprócz tego gwarantują merytoryczną pomoc i opiekę. Korzystną opcją jest także możliwość rozliczania się z polis w multiagencji. Multiagencja zwalnia nas również z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to jest wymagana, jeśli chcemy współpracować z powyżej dwoma zakładami ubezpieczeń – średnio wynosi 2000 zł.

Agent ubezpieczeniowy jest odpowiedzialny za szkody, które wyrządził swą działalnością klientom i innym towarzystwom ubezpieczeniowym, z reguły dotyczy to nie przekazania składki do towarzystwa, nie dokonaniu oględzin pojazdu, antydatowaniu polisy itp. Agenci ubezpieczeniowi dość często sprzedają wraz z ubezpieczeniami także usługi finansowe – kredytowe lub leasingowe. Otwierając działalność warto skupić się na jednej usłudze i rozwijać się, by móc w przyszłości poszerzyć zakres swych usług.

Koszty założenia takiej firmy to poza jej rejestracją, szkoleniami, zaświadczeniem o niekaralności (50zł), wpisem do rejestru agentów ubezpieczeniowych (50zł/jedno towarzystwo ubezpieczeniowe), także zakup laptopa i drukarki. Z początkiem warto skupić się na klientach z najbliższego otoczenia, poszukajmy ich wśród znajomych, rodziny, przyjaciół. Takie rozwiązanie gwarantuje nam dobry start i wejście w ten sektor. Potem możemy liczyć na polecenie naszej działalności. Akcja ulotkowa w okolicy firmy także, reklama w prasie lokalnej, internecie i serwisach tematycznych to także dobra promocja firmy. Możemy liczyć na wsparcie multiagencji w reklamie.

Pośrednictwo ubezpieczeniowe będzie się systematycznie poszerzało, a z nim zapotrzebowanie na tego typu usługi, dlatego nie powinniśmy się martwić, że nie będzie miejsca dla naszego biznesu.
Własna agencja ubezpieczeniowa jest szansą na dobry interes, ale także możliwością dorobienia po pracy. Nakłady finansowe potrzebne na rozruch nie są duże.

Zysk z naszej działalności otrzymywać będziemy z prowizji za zrealizowane ubezpieczenia, prowizję tą dostaniemy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Wysokość prowizji zależeć będzie od typu zawieranych umów ubezpieczenia, większa jest za ubezpieczenia budynków, mieszkań, wyposażenia, mniejsza za samochody. Przeciętnie w miesiącu możemy liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych, obrotni agenci ubezpieczający firmy i drogie auta zarabiają znacznie więcej.

Inni agenci mogą specjalizować się w ubezpieczeniach finansowych, wtedy zysk rośnie jeszcze bardziej.
Chcesz zarobić dodatkowe pieniądze i sprawdzić się w pośrednictwie ubezpieczeniowym, pomyśl o   własnej agencji ubezpieczeniowej.

8 thoughts on “Agencja ubezpieczeniowa

 • 14 sierpnia 2011 o 22:43
  Permalink

  Witam.

  Szczególną uwagę zwrócił bym na osobowość przyszłego agenta. Z doświadczenia wiem, że bardzo wiele od tego zależy. Praca ta wiążę się z potrzebą otwartości na innych i niepoddawania się z racji niepowodzeń których w tym zawodzie wiele. Ale zawsze warto spróbować i nauczyć się nowych rzeczy.

  Odpowiedz
 • 16 marca 2012 o 13:30
  Permalink

  Witam. Czy mogłabym dostać namiary na wspomnianie wyżej szkolenia/kursy z zakresu przygotowania do założenia własnej agencji ubezpieczeniowej. Prosze o kontakt. e-mail: milaszczuk@wp.pl

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2012 o 12:54
  Permalink

  Niezły biznes, po modzie na driecty, okazało się, że agencje też jednak są fajne. Podobno Liberty ma już długo swoją ofertę „normalną”. A jakie jeszcze?

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2012 o 14:25
  Permalink

  Witam. Czy mogłabym również dostać namiary na wspomnianie wyżej szkolenia/kursy z zakresu przygotowania do założenia własnej agencji ubezpieczeniowej. Prosze o kontakt. e-mail: joladubicka@interia.pl

  Odpowiedz
  • 27 kwietnia 2012 o 09:58
   Permalink

   hej, w tekście jest wyraźnie napisane, że szkolenia są oferowane bezpośrednio przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wystarczy się do nich zgłosić – w każdym mieście jest jakiś oddział / przedstawicielstwo towarzystwa ubezpieczeniowego oraz pracownicy – menedżerowie, którzy wyjaśnią potencjalnemu kandydatowi, co należy zrobić ażeby podjąć współpracę i rozpocząć działalność agencyjną.

   Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2012 o 10:08
  Permalink

  „Przeciętnie w miesiącu możemy liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych, obrotni agenci ubezpieczający firmy i drogie auta zarabiają znacznie więcej”

  …to oczywiście po conajmniej 1-2 latach działalności.
  Jeżeli przeliczymy sobie dokładnie, to już nie jest tak różowo… Za sprzedaż ubezpieczen samochodowych dostaniemy średnio 10-14% od składki. Składka za cały pakiet (OC+AC) to powiedzmy 1 500 – 2 000 zł. Wówczas nasz zarobek wynosi ok 200 zł. Kilka tysięcy uskładamy, i owszem, ale jeśli sprzedamy w każdym miesiącu ubezpieczenia dla ok 20-30 klientów. Na samych znajomych takich liczb nie zrobimy!!

  Z kolei za mieszkania dostaje się od 20-26% prowizji od składki. To już więcej – ale czy wiecie ile wynosi średnia składka ubezpieczenia mieszkania / domu ???
  To ok 200 / 500 zł. Czyli zarobek agenta to góra 100 zł.
  Ile takich domów trzeba sprzedać, to już sobie policzcie, jeśli chcecie zarobić kilka tysięcy zł.

  Mówimy tu o składkach rocznych nie miesięcznych, to dla niewtajemniczonych;-))))

  Nikt tu nie wspomniał, że to wynagrodzenie brutto – od tego trzeba zapłacić wszystkie podatki i świadczenia!!!

  Wytrwałym życzę powodzenia – ale na początku i tak trzeba mieć jakieś zaplecze finansowe, żeby po prostu normalnie egzystować.

  Odpowiedz
 • 30 października 2012 o 18:11
  Permalink

  A ja mam pytanie. Jakaś Agencja ubezpieczeniowa X chce mnie jako przyszłego agenta ubezpieczeniowego. Na początku nie mam żadnej umowy, po prostu przychodze na szkolenie przez jakiś czas. Mam tylko tzw stypendium szkoleniowe. POtem zdaje państwwowy egzamin pozytywnie i zakładam własną działalność gdyż Agencja X, która mnie wkońcu zatrudnia tego wymaga. Kto w tym przypadku płaci składki do Zus-u: ja czy Agencja X??

  Odpowiedz
  • 23 kwietnia 2013 o 10:13
   Permalink

   do aga
   jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na takie pytanie to raczej nie zdasz tego egzaminu…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *